Bitva u Chlumce

6.9.2018

Dne 1.9.2018 se krom leteckého dne konala i každoroční rekonstrukce bitvy u Chlumce, která slavila již 205. výročí. Historická rekonstrukce slavné bitvy napoleonských válek byla příležitost obohatit naše znalosti a příjemně strávit sobotní den.

2018-9-5-1

Samotná bitva byla plánována na odpoledne, avšak kolem desáté hodiny dopolední začal bohatý doprovodný program. K vidění byla historická tržnice, dobová řemesla, stánky s občerstvením a pestrý program pro děti. Velice nás zaujal i autentický vojenský tábor, který nás ještě více navnadil na rekonstruovanou bitvu.

2018-9-5-2

Třetí hodina odpolední byl čas zteče. Chladný vítr prostoupil našimi těli a první jednotky vstoupily na bojiště. Pruská, Rakouská a Ruská vojska vyrazila vstříc Francouzské armádě. Pěchota neohroženě pochodovala v lineární formaci a zanedlouho se ozvaly první výstřely. Chvíli poté se jednotky střetly v boji muže proti muži za hřmění dělostřelecké palby. Jízda samozřejmě na bojišti nesměla chybět a tak jsme se stali svědky plnohodnotné bitvy, jež nás vtáhla do první poloviny 19. století.

2018-9-5-3

Rekonstrukce bitvy u Chlumce nás příjemně překvapila a celkově akci hodnotíme i přes nepřízeň počasí velice pozitivně. Přijdou si zde na své fanoušci historie i rodiny s dětmi, takže za nás doporučujeme a doufáme, že se zde příští rok sejdeme na 206. výročí této slavné bitvy.

-red-