Cesta Litvínovem

19.11.2018

Mostecko je vyhlášené především těžbou uhlí, což se podepsalo na celé oblasti. Likvidace památek ve jménu průmyslu zasáhla okresní město i jeho okolí. Této kulturní katastrofě naštěstí uniklo město Litvínov, kam jsme se v sobotu 17.11.2018 vyrazili podívat.

2018-11-19-1

Hned po příjezdu nás očekávali aktivisté dalších dvou organizací, kteří nám dělali průvodce. Přestože bylo v plánu blíže poznat litvínovské kulturní dědictví, nemohli jsme opomenout navštívit místo, které každý místní nacionalista dobře zná. Jedná se o pamětní desku na počest zavražděného vlastence Miloše Reha. Ač měl Miloš spoustu kamarádů, lidé rádi zapomínají. Doufáme tedy, že se v květnu 2019 společně všichni sejdeme u památníku a zapálíme svíčku i po dvaceti letech od tragické události.

2018-11-19-2

Od památníku jsme vyrazili směrem k místnímu baroknímu zámku. Jeho dnešní podobu navrhl architekt František Maxmilián Kaňka, jemuž svěřil projekt František Josef Jiří z Valdštejna-Vartenberka. Výstavba trvala od roku 1732 až do roku 1743. Velice zajímavé jsou zde renesanční náhrobky z 16. století.

2018-11-19-3

Dalším skvostem tohoto města je kostel svatého Michaela Archanděla pocházející z druhé poloviny 17. století. I o tuto stavbu se zasadil rod Valdštejnů a to konkrétně pražský arcibiskup Jan Bedřich. Stavbu vytvořil známý burgundský architekt Jean Baptiste Mathey, který mimo jiné ovlivnil i pražské barokní stavitelství. Kostel zažil v minulosti těžké časy. Ani ne sto let od výstavby musel projít renovací po sedmileté válce a jen za minulé století byl třikrát opraven.

2018-11-19-4

Od kostela jsme se vyrazili ohřát do nedalekého podniku, kde jsme probrali další spolupráci s našimi přáteli a průvodci.

-red-