Dresden Gedenken 2019

17.2.2019

Evropští nacionalisté pořádají každoroční pochody vázané k určitým historickým událostem. Jednou z největších únorových akcí je pietní pochod Dresden Gedenken věnovaný obětem bombardování města na konci druhé světové války. Tuto událost jsme si nemohli nechat ujít a tak jsme dne 15.2.2019 vyrazili do Drážďan.

2019-2-15-1

Ač jde o tradiční pochod známý všemi evropskými nacionalisty, letošní rok byl přeci jen o něco významnější. Jednalo se již o dvacátý ročník vzpomínkového pochodu. Vznik sahá do roku 1999, kdy se aktivisté z Drážďan rozhodli uspořádat průvod městem kolem zasažených lokalit, aby všem připomněli, kde přesně probíhala devastace města.

2019-2-15-2

Letošní rok se sešlo na 1250 nacionalistů z minimálně osmi národů Evropy. Akci podpořili aktivisté z Ruska, Řecka, Ukrajiny, Švédska, Itálie, Francie a samozřejmě České Republiky, jejichž prapory vlály v čele průvodu. Rozdílné národy společně pochodovali, aby si připomněli desetitisíce obětí bombového teroru.

2019-2-15-3

Bezmála dvouhodinový průvod městem byl zakončen proslovy u hlavního nádraží. Mezi řečníky nemohl chybět například Maik Müller, díky kterému se tato akce nad očekávání vydařila. Po následném rozloučení naše cesta neskončila. Po akci proběhl přesun do Pirny, kde stojí vyhlášený Haus Montag Pirna. Zde jsme měli možnost s našimi německými a ruskými kolegy prodiskutovat další spolupráci.

2019-2-15-4

Závěrem je třeba říci, že nám bylo ctí zúčastnit se této akce, děkujeme za ubytování v Pirně a příští rok opět vyrazíme podpořit naše kamarády ze Saska. Na Drážďany nezapomeneme.

-red-