Jirkovské podzemí

16.9.2019 

Naše cesty po stopách historie nás v sobotu 14.9.2019 zavedli do Jirkova. Toto město vzniklo jako německá kolonizační ves na přelomu 13. a 14. století. My jsme sem vyrazili v hojném počtu za místními památkami a to do kostela svatého Jiljí a především do městských sklepů.

2019-9-16-1

První byl na řadě kostel z 16. století a to konkrétně jeho věž. Při výstupu jsme dostali úkol spočítat schody v čemž jsme selhali. Přibližně 7 cm převýšení údajně není schod. Krom počítání a výhledu nabízí věž i malé muzeum, kde jsou fotografie a informace o slavných Jiřích a časopisy Koktejl. Zajímavé byli i zachovalé kostelní zvony.

2019-9-16-2

Následně jsme se přesunuli skrz probíhající pouť k zlatému hřebu programu. Městské sklepy ze 16. století jsou nejstarší pískovcové tunely v ČR. Po ničivém požáru města se vyhloubilo 1200 metrů chodeb se 150 odděleními ve 2 patrech. Krom původního záměru ochrany obyvatelstva a majetku se sklepy využívaly jako žalář, k uchování potravin a nakonec ke kvašení piva.

2019-9-16-3

Ve druhé světové válce se zde usídlil Wehrmacht, který plánoval vybudovat kryt k ochraně před nepřátelskými bombardéry. Jako vzpomínky zde zůstaly barevné pruhy na stropě pro lepší orientaci, několik označení místností, vyhloubené drážky pro podpůrné trámy a především zasypané spodní patro. Co se zde skrývá bohužel není známo. Chodby byly původně delší, avšak přibližně čtvrtina byla zasypána kvůli výstavbě nedalekého obchodního domu Tesco, čímž byla zničena velká část této raritní památky.

2019-9-16-4

Jirkov má určitě co nabídnout a rádi se zde opět ukážeme. Jedním z doporučovaných míst je například nedaleký Červený hrádek, kam bychom se také rádi vydali. Snad nebudou poblíž stavět další obchodní domy...

-red-