Karlovarská kolonáda

4.11.2018

Karlovy Vary jsou vyhlášené město, jehož hlavním turistickým lákadlem jsou bezpochyby slavné kolonády a lázně. Termální prameny, zachovalá architektura a krásná okolní příroda. Takto se dá popsat historické centrum tohoto města, kde Mladí nacionalisté dne 3.11.2018 poznávali krásy naší země.

2018-11-4-1

Po vystoupení z vlaku jsme v plném počtu vyrazili na jih, kde po překročení řeky Ohře u muzea Jana Bechera již čekal místní průvodce. Jakmile proběhlo přivítání, vyrazili jsme směrem do centra kultury. Plánem bylo na vlastní kůži poznat turistické centrum a zjistit, proč jsou vlastně Karlovy Vary tak vyhledávaným místem odpočinku a relaxace.

2018-11-4-2

Jakmile skupina dorazila k řece Teplá, kultura ožila. I přes chladnější listopadové počasí bylo město plné stánků s občerstvením a suvenýry. Nejprodávanější suvenýr bylo rozhodně pítko na minerální vodu, které zde bylo nabízeno v nejrůznější tvarech od tradičního vzhledu přes zvířata až po vozidla. Protože pít léčivé prameny z výfuku auta či psího ocasu nám nepřišlo zrovna lákavé, vsadili jsme na klasický vzhled. Pítko jsme si mohli vyzkoušet hned u Hadího pramene v Sadové kolonádě (z latinského columna - sloup).

2018-11-4-3

Udržované ulice okolo řeky Teplá nás vedly kolem léčivých pramenů, které pomocí ohřevu od magmatu vytékají na povrch. Bohatý obsah minerálů v pramenech dal za vznik vyhlášených lázní, které značně ovlivňují turistický ruch. Možnost ochutnat prameny byla neocenitelná a rozvíjela diskuse především o chuti, kdy každý si našel "ten svůj". Velice populární byl pramen u Vřídla, který byl největší ze všech karlovarských a s teplotou 73,4 °C i nejteplejší v celé republice.

2018-11-4-4

Velice zajímavá informace byla, že ač "zdravá voda" prospívá lidskému organismu, architektuře nikoli. Kolonády musí procházet rekonstrukcemi, jelikož minerály obsažené ve vodě značně urychlují rozpad stavebního materiálu. Výprava pokračovala dále podél řeky, kde nás oslňovaly krásné budovy. Občas se zdálo, že ani nejsme na území republiky, protože všudepřítomné nápisy v azbuce znesnadňovaly orientaci ve městě. Přesto jsme dorazili až k poslednímu cíli naší výpravy. Lanovka nás dopravila k rozhledně Diana, kde jsme si vychutnali pohled na město v celé kráse.

2018-11-4-5

Karlovarská kolonáda nám dopřála nádherný zážitek a tomuto městu jsme se určitě nevěnovali naposledy. Napít se pramene a ochutnat čerstvou lázeňskou oplatku při pohledu na architektonický skvost byl zážitek na celý život. Opět jsme byli přesvědčeni, proč být hrdí na naše předky a naši zem.

-red-