Kirnitzschtalbahn

Kirnitzschtalbahn je tramvaj v Saském Švýcarsku v Sasku, která poprvé vyjela na Letnice v roce 1898. Jednokolejová trať dosahující od roku 1969 délky 7,9 kilometrů, z ní činí nejmenší tramvajovou trať v Sasku. V letech 1986-1990 byly provedeny rozsáhlé opravy. Vlak funguje po celý rok. V létě každých 30 minut, v zimě každých 70 minut.

Původně byla naplánována trasa z Schandau do Zadních Jetřichovic na sasko-české hranici a také pokračování přes Mezní Louku a Hřensko. Z důvodů vysokých nákladů, byla nakonec postavena pouze cesta k Lichtenhainskému vodopádu. Začátek trasy je v městském parku v Bad Schandau a vede přes údolí Kirnitzsch k vodopádu Lichtenhain. Mezi nimi je dalších 7 zastávek.

Do roku 1969 byla vzdálenost dlouhá 8,3 km. To však bylo zkráceno asi o 350 metrů. Důvodem byla rostoucí návštěvnost. Tramvaj tedy již neprojíždí centrem Bad Schandau.

První plány na výstavbu koňské tramvaje v údolí Kirnitzsch přišli v roce 1870. Nakonec se ale rozhodlo pro elektrickou tramvaj. Cílem bylo podporovat cestovní ruch.

22. prosince 1893 byla trasa schválena a 7. března 1894 souhlasila městská rada Schandau. Vysoké náklady byly hlavní problém až do roku 1898, kdy se rozhodlo pro elektrický pohon. Dne 10. ledna 1898 byla zahájena výstavba elektrárny.

Po otevření byla havárie v podobě vykolejení a poškození motorů. Trať byla také několikrát na dlouhou dobu uzavřena z důvodu války, požárů a záplav.