Kulturní den v Zittau

24.9.2019

O víkendu proběhl nacionalistický kulturní den v Zittau, kde se sešli Junge Nationalisten jako pořadatelé, z České republiky Mladí nacionalisté s Národní demokracií a za Polsko dorazili aktivisté z organizace Trzecia Droga. Přesto že program byl plánován na sobotu 21.9.2019, my jsme dorazili již v pátek, abychom poznali místní nacionalisty.

2019-9-24-1

Po krušné cestě jsme se kolem osmé hodiny večerní setkali v místním nacionalisty udržovaném objektu, kde nás provedl lokální aktivista. Takto vybavená budova v nás zanechala veliký obdiv a úctu. Nebyla zde jen ubytovna, ale také velice dobře vybavená posilovna a především dvoupatrová knihovna, za kterou by se nemusela stydět ani menší obec. S koncem prohlídky proběhla diskuse s místními. Brzy jsme však šli do našich pokojů, abychom si odpočinuli před plánovaným pochodem.

2019-9-24-2

V osm hodin proběhla snídaně a v půl deváté jsme vyrazili. Jako první nás čekala prohlídka města. Zde určitě stojí za zmínku krásné historické kašny, či "solný dům" který v minulosti plnil důležitou funkci. Zittau bylo v minulosti centrum obchodu mezi západem a východem a tak nebylo překvapením, že město bylo krásné a udržované. Po prohlídce jsme opustili oblast města a vyrazili na tůru.

2019-9-24-3

Říčka Lužická Nisa nás zavedla na trojmezí hranic mezi Německem, ČR a Polskem. Odtud cesta pokračovala kolem umělého jezera Kristýna, které vzniklo jako zatopený uhelný důl. Dále jsme šli na naší straně hranic turistickou trasou až k bodu s názvem Cikánský kout, kde dříve řádili loupežníci (příhodný název). Zde proběhl přechod zpět na území Německa. Cesta vedla výpravu skrz zalesněné kopce přes zříceninu hrádku, který byl vystaven Karlem IV.. Následně nás čekalo nedaleké občerstvení a po posledním sestupu konečně vrchol programu.

2019-9-24-4

Po 16 km dlouhé trase jsme nakonec dorazili k nádraží vyhlášené úzkokolejky (odkaz v CZ po rozkliknutí). Po chvíli přijel legendární parní vlak, který nás zavezl zpět do města. Večer byl čas odpočinku a diskuse. Velice děkujeme nacionalistům ze Zittau a JN za pohoštění a určitě jsme se neviděli naposledy.

-red-