Reho 2021

17.5.2021

Už druhý rok nám byla díky Corona krizi upřena veřejná akce na uctění smrti Miloše Reha. Nutno přiznat, že nepatříme zrovna k těm, kteří by byli vyděšeni z této pandemie či čekali na každé vládní opatření, aby ho mohli co nejlépe dodržet, ale uznáváme strach jiných lidí a nechceme vyvolávat velkou veřejnou akcí kontroverze. Upřímně si umíme představit, že policie by jako každý rok strašila tím, co vše nacionalisté provedou a věříme, že finanční prostředky vložené státem do našeho monitoringu na akci snad použije vláda na pomoc našim lidem zasaženým Coronou, ať už jde o nemocné či kolabující drobné živnostníky.

2021-5-17-1

Přesto jsme na rozdíl od minulého roku datum akce netajili a nevyzývali lidi, ať zapálí svíčku neorganizovaně. Jen jsme akci nepropagovali a případným tazatelům odpovídali, že se skutečně sejdeme pouze na zapálení svíček a další kulturní program ani politické vystoupení neplánujeme. To že se na akci, kde byl striktně zakázán alkohol a skutečně se pouze položily květiny a svíčky, nakonec dostavilo na 30 nacionalistů, z nichž někteří vážili cestu až z Prahy a dva dokonce z Brna, bylo pro nás velice milým překvapením. Když k tomu přičteme skvěle udělané samolepky s tématem Miloš Reho, koupené květiny i vzorné chování všech zúčastněných, nezbývá nám než poděkovat.

2021-5-17-2

Musíme říci, že jsme nečekali, že o akci na půl hodiny, z které nekouká žádný politický prospěch ani zábava (koncert, posezení u piva), která nebyla propagována a datum konání bylo zveřejněno přibližně před 14 dny, bude velký zájem. Tím spíše jsme vděčni za každého, kdo svým časem, penězi i chováním nesobecky pomohl k přežití tradice piet za Miloše Reha i v této době. Nemůžeme se nezeptat, když takoví lidé v ČR pořád jsou, proč političtí vůdcové vlasteneckých stran neumí mladé nacionalisty oslovit a politický aktivismus v ČR na pravé scéně spektra upadá.

2021-5-17-3

Ale zpět k akci. Po srazu na mosteckém nádraží se průvod nacionalistů dodržující rozestupy a respektující tichý ráz akce, vydal na hřbitov, kde Miloš Reho leží. Zde proběhlo tradiční zapalování svíček a pokládání květin. Akci završil krátký projev připomínající, kdo byl Miloš Reho, okolnosti jeho tragické vraždy i varující nad vzestupem krajní levice u nás představované hlavně Piráty, jenž může vést k další toleranci násilí na našem národě jako v případě Miloše.

2021-5-17-4

Po ukončení akce se větší část účastníků odebrala na mostecký Benedikt, kam za nimi přišly rodiny a den se završil sportem a diskusemi v rodinném duchu. Všem účastníkům bychom rádi ještě jednou poděkovali a doufáme, že se jim akce na ultrapravici v dost netradičním duchu (žádný alkohol a kulturní program zaměřený na sport a rodiny) alespoň trochu líbila.

-red-