Schichtova epopej

Ústí nad Labem je město, které má bohatou historii a bylo svědkem mnoha událostí. Avšak nejznámější pro místní obyvatele je bezesporu jméno Schicht a jeho vyhlášené mýdlo s jelenem. Proto jsme dne 26.1.2019 vyrazili do muzea Ústí nad Labem, kde právě probíhá výstava s názvem Schichtova epopej – 170 let Schichtových závodů.

2019-1-27-1

Hned u vstupu nás přivítal jelen v životní velikosti tvořený z pověstného mýdla. V sekci věnované firmě Schicht nás jako první zaujaly obrazy, věnované pro vzdělávací účely. Už od začátku výstavy bylo vidět, že firma Schicht daleko přesahovala funkci závodů na hygienické potřeby, které byly hojně vystaveny po celé trase prohlídky.

2019-1-27-2

Po prohlédnutí první místnosti na nás čekala část věnovaná marketingu. Dozvěděli jsme se, že mezi prvními v Evropě začala firma propagovat své produkty pomocí billboardů, článků v časopisech a filmu. Díky promítacímu plátnu bylo možno na vlastní oči sledovat průkopnickou propagaci a předchůdce dnešních reklam.

2019-1-27-3

Další důležitá činnost byla podpora technologií. Bratři Schichtovi se velice zajímali o létání a to balónové i motorové. Velice se přičinili o rozvoj letectví, v kterém Rakouská monarchie zaostávala. Vyvinuli vlastní automobil a byli velikým přínosem v rozvoji města. Nejznámější stavba, na které se přičinili, byl Benešův most. Dále lázně na Střekově a mnoho vil pro zaměstnance jejich firmy.

2019-1-27-4

I když se ústecké muzeum pomalu ale jistě mění v galerii, Schichtova epopej je výstava, která má co nabídnout. Rozhodně ji můžeme doporučit. Výstavu můžete navštívit do 30.6.2019.

-red-