Světla nad bunkry

23.9.2018

Dne 22.9.2018 se náš spolek vydal na 3. ročník události zvané „Světla nad bunkry“ konané v obci Valtířov. Jedná se o celorepublikovou akci, do které bylo zapojeno přibližně 170 předválečných bunkrů, postavených za účelem obrany naší vlasti.

2018-9-23-1

Muzeum ČSLO Valtířov začalo vznikat v roce 2015, kdy obyvatel obce se synem vyklízeli garáž, kde našli zbytky barev. Následně se vydali k nedalekému bunkru, který natřeli. Už při prvních tazích štětcem u nich zastavil projíždějící cyklista a ptal se na důvod jejich konání. Tento zájem dal za vznik plánu na vytvoření muzea. Hned na jaře 2016 došlo k prvnímu otevření bunkru pro veřejnost. I přes malý počet rekvizit, byl zájem veliký. Postupem času se tedy bunkr plně vybavil až do dnešní podoby.

2018-9-23-2

Bunkr nyní obsahuje repliky historických zbraní a munice, ochranné pomůcky pro chemický útok, repliky ručních granátů i petrolejové lampy, které dodávaly celé prohlídce správnou atmosféru. Ze zbraní můžeme zmínit univerzální kulomet vzor 59, pušky vzor 33 či samopal vzor 25 lidově známý pod názvem pumpička. Mimo jiné jsme se dozvěděli od velice ochotného průvodce, že malý bunkr „řopík“ měl v posádce 7 lidí, z toho jeden musel vhánět do bunkru čistý vzduch skrz ventilátor.

2018-9-23-3

Po prohlídce jsme si mohli prohlédnout i vnější rekvizity. Zaujaly nás především statické protitankové zátarasy. Nedaleko od bunkru stojí řada železobetonových jehlanů i jeden rozsocháč „ježek“. Vzhledem k večernímu chladu nás velice zaujala i polní kuchyně, kde se vařil guláš pro návštěvníky.

2018-9-23-4

Příjemný večer byl zakončen ohňostrojem a osazenstvo se pomalu začalo rozcházet do svých domovů. Celý sobotní večer se nesl v přátelské atmosféře. Možnost opékat si buřty, bohatý dětský program i krásná expozice sami o sobě doporučují tuto akci nejen pro fanoušky historie, ale i pro rodiny s dětmi.

-red-