Zimní přespání v přírodě

14.1.2019 

V rámci fyzické přípravy na nestandardní situace vyrazili Mladí nacionalisté dne 12.1.2019 do Krušných hor, kde si vyzkoušeli přespání ve sněhem přikrytém lese. Pro některé z nás to bylo první přespání v zimě, avšak praktická činnost je vždy daleko lepší než pouhá teorie. Nezbylo tedy než zabalit batohy a vyrazit.

2019-1-14-1

Poslední rozloučení s civilizací bylo v městečku Kovářská, z kterého vyrazila výprava směrem na severozápad. Po první hodině chůze jsme se odklonili z cesty do hlubšího lesa. Sníh vysoký přes půl metru značně znesnadňoval přesun. Pouze střídání prvního, který "probourával" cestu nám umožnilo pokračovat kupředu.

2019-1-14-2

Kolem jedné hodiny odpolední bylo konečně nalezeno místo vhodné k přespání. Na řadu přišlo odkopání sněhu v oblasti určené pro přístřešek a vyšlapání základních cest do okolí. Po domluvě byl určen k postavení dřevěný kryt. Skelet tvořený ze širších větví se následně přikryl jehličím, aby nedocházelo k úniku tepla a zároveň bylo zajištěno krytí před větrem a sněhem.

2019-1-14-3

Bohužel se kryt nestihl řádně utěsnit, jelikož se začalo stmívat. Zbytek sil se přesunul na zajištění ohně. Jeho rozdělání nebyl žádný problém, zato udržení ano. Promrzlé větve nechtěly chytnout, čímž jsme přišli o jediný způsob jak usušit promočené věci, především boty. Poslední činnost dne byla sníst studenou večeři a ulehnout ke spánku. Noc zpestřily kapky z roztátého sněhu z větví, přistávající na našich hlavách.

2019-1-14-4

Po spánku, který byl až podezřele příjemný, nás ráno čekal nelehký úkol. Navléknout si promočené oblečení a vyrazit zpět do civilizace. Poctivě vyšlapaná cesta stihla přes noc zapadat sněhem, ale to už pro nás nebyla překážka. Přes všechny nástrahy krušnohorské přírody bylo loučení těžké.

2019-1-14-5

Perfektní vybavení, bohaté zkušenosti a skvělá znalost oblasti. To jsou věci, kterými jsme nedisponovali. Na druhou stranu odhodlání a touha po poznání a přežití nás dostala ke zdárnému zakončení výpravy. Nebylo to vždy jednoduché, ale jednohlasně hodnotíme zimní přespání v přírodě jako perfektní způsob trávení času a rozhodně hodláme pokračovat v podobných činnostech.

-red-