Kulturní den na Mělníku

27.3.2019

Připomenutí dvaceti let od napadení Srbska armádou NATO nebyl jediný důvod, proč jsme se setkali s nacionalisty z JN. 23.3.2019 totiž proběhl i kulturní den na Mělníku a po vzoru kulturního dne v Bad Schandau bylo naším cílem utužit vztahy mezi nacionalisty z České republiky a Německa a zároveň poznat krásy naší země.

2019-3-27-1

Nacionalisté z Ústí nad Labem, Mostu, Chomutova a Děčína se sešli v deset hodin na Ústeckém nádraží odkud vyrazili směrem na Mělník. Cestou byl čas vychutnávat si krásy přírody podél Labe. Času na kochání avšak bylo nějak příliš. České dráhy nezklamaly, což mělo za následek pozdní příjezd. I přes to jsme se stihli včas přivítat s JN, našimi členy ze Středočeského kraje i ostatními reprezentanty z řad nacionalistů České republiky.

2019-3-27-2

Na nic se už nečekalo a výprava mohla vyrazit. První byla prohlídka mělnického podzemí, které výrazně podpořilo činnost města. Důl byl nejen zdrojem stavebního materiálu, ale plnil i funkce úschovy cenností, krytu pro obyvatelstvo v případě nebezpečí, skladiště potravin a samozřejmě vína, díky kterému je město vyhlášené. Nesmíme však opomenout i fakt, že velice důležitou funkci plnila i podzemní studna, která byla dlouhou dobu jediným zdrojem vody ve městě a zároveň je známá svou rekordní šířkou 4,54 m.

2019-3-27-3

Po prohlídce podzemí proběhl přesun do místního muzea a následně do kostela Čtrnácti sv. Pomocníků. Zaujati výzdobou a tvůrčím umem tehdejších řemeslníků jsme ani nepostřehli, že z celé skupiny jsme zůstali pouze čtyři, zatímco většina zmizela v dáli. Po chvíli hledání jsme se zkontaktovali s naším členem, který neopustil našeho průvodce a nenápadně jsme se začlenili zpět do prohlídky města. Dokonalý zločin.

2019-3-27-4

Odměnou za dobře odvedenou práci nám byl pohled na nejznámější památky Mělníka a to především kostel svatého Petra a Pavla, jehož historie sahá až do 10. století. Následně nám bylo ukázáno nádvoří zdejšího zámku. Jako poslední část prohlídky ve městě, byl všemi obdivovaný výhled na soutok Labe a Vltavy a odtud jsme si udělali procházku k nedalekým zdymadlům. Nakonec nás čekalo občerstvení v místním podniku a diskuse o akci dnešní a plánování dalších aktivit.

2019-3-27-5

Kulturní dny jsou pro nás důležité události a proto jsme rádi, že i tento se velice povedl, za což vděčíme především místním nacionalistům. Na Mělník se opět rádi podíváme a už dnes můžeme říci, že letos proběhne v okolí města úklid přírody, kterého se rádi zúčastníme.

-red-