Letní soustředění Mladých nacionalistů

18.8.2018

Ve dnech 10.-12.8.2018 proběhlo první letní soustředění a zároveň první činnost spolku Mladí nacionalisté z. s. (MN). K založení spolku nás inicioval stav moderní společnosti, především mládeže. Mezi hlavními problémy dnešní mládeže shledáváme nízký patriotismus, individualismus, neúctu k přírodě, fyzickou slabost, historickou neznalost a absenci solidarity s potřebnými.

My jsme se rozhodli jít jinou cestou a to cestou nacionalismu, který je opakem těchto pro nás negativních znaků, této samozvaně ,,pokrokové" společnosti. Věříme, že každý musí začít se změnou sám u sebe a proto chceme jít příkladem.

 

Jako náš první krok, bylo domluveno letní soustředění s cílem sdružit první členy a sympatizanty. Cesta započala v pátek dopoledne, když jsme společně dorazili do Staré Olešky. Po ubytování v místním kempu, vyrazila výprava na cestu. Cílem byla prohlídka části druhoválečné továrny Rabštejn. Při procházení malebné severočeské přírody, nám nemohly uniknout dva otvory v betonové zdi. Betonová konstrukce uprostřed skály rozvinula teorie o vojenském objektu. Po překonání mostu bylo více než zřejmé, co bude následovat. Po zkontrolování bezpečnosti průlezu bylo rozhodnuto, že chodba stojí za průzkum. Prolezli jsme a prošli pár metrů hlouběji do dlouhé nekončící chodby. Naneštěstí všudypřítomná tma a zima vyzdvihla nepřipravenost skupiny. Odložili jsme tedy plán průzkumu na další den a vydali se, užít si čistého vzduchu a okolní krajiny.

 

Kolem 20. hodiny dorazila skupina do kempu a i přes nepřízeň počasí, nastal čas na koupel v Olešském rybníku. Následně nás čekala prohlídka vesnice, kterou končila cestovní část dne. K pozdnímu večeru bylo na programu zhodnocení dne, plán dne následujícího a všeobecná porada.

Sobotní den začal ranní rozcvičkou a následoval cestou do Jetřichovic. Již z dáli nás zaujala Mariina vyhlídka postavená na stejnojmenné skále. Cestou ke skále jsme procházeli okolo bývalé dětské ozdravovny. Za pouhých 15 let od jejího opuštění, se na ní podepsal zub času. Toto byl smutný osud budovy, která byla 80 let v provozu. Přes náročný terén, podél skalních útvarů vedla cesta až na vrchol, kde čekala zasloužená odměna v podobě výhledu do širokého okolí. Zřícenina Dolského mlýna byla druhým a posledním cílem v okolí Jetřichovic. Celou cestu nás provázel potok Jetřichovická Bělá, dodávající krajině určité kouzlo. Nedaleko od železobetonového mostu, přes který vedla naše cesta, jsme konečně dorazili ke zřícenině starého mlýna. Dolský mlýn pochází z roku 1515 a v roce 2007 byl vyhlášen kulturní památkou. Mlýn byl velice oblíbený u filmařů. Objevuje se například ve velice známé pohádce Pyšná princezna. Zde byl konec našeho putování po Jetřichovickém okolí.

 

Stále ale zbýval poslední sobotní úkol. Průzkum již zmíněného dolu, který si díky své rozloze a historii zaslouží svůj vlastní článek (odkaz zde). Po splnění posledního bodu, byly zhodnoceny klady a zápory celého víkendu. Nedělní ráno byly ještě naposledy probrány zážitky z našeho prvního letního soustředění a poté následovala cesta domů.

 

Po fyzicky náročném víkendu, plném nových zážitků a informací jsme dospěli k rozhodnutí, že toto je ta cesta, kterou chceme směřovat. Nač sedět doma, když můžeme jít ven a poznávat svět. Naše soustředění skončilo, avšak naše cesta teprve začíná...

-red-