Reho 2019

19.5.2019

Nacionalistická scéna v České republice je roztroušená do několika politických stran a organizací, což samozřejmě ústí k politickým roztržkám a malou schopnost spolupráce. Na štěstí existují akce, které dokáží všechny stmelit. Jednou z takových je i vzpomínkové setkání na počest zavražděného nacionalisty Miloše Reha. Letošní rok nebyl výjimkou a proto jsme 18.5.2019 vyrazili do Litvínova společně zavzpomínat na kamaráda a nacionalistu, který již bohužel není mezi námi.

2019-5-19-1

Letošní ročník byl oproti posledním pár letům jiný. Vzhledem k faktu, že už uběhlo dvacet let od vraždy, rozhodli jsme se společně s nacionalisty z Litvínova, ostatními vlasteneckými skupinami a dokonce i se zahraničními kamarády uspořádat pochod městem, abychom poukázali na nespravedlnost justice, kdy vrah dostal nižší trest než zasloužil jen díky jeho etnickému původu a zároveň dokázat všem, že v těžkých chvílích se dokáží všichni nacionalisté spojit pod jedním praporem a spolupracovat.

2019-5-19-2

Kolem druhé hodiny odpolední se účastníci pomalu začínali scházet na Litvínovském nádraží. Jakmile dorazili naši kamarádi z Junge Nationalisten a Nationaldemokratische Partei Deutschlands v čele s Maikem Müllerem, kterému vděčíme a děkujeme za banner, vyvěsili jsme černé prapory a společně vykročili směrem k pamětní desce. Zde byly zapáleny svíčky a položeny květiny. Poté byly proneseny proslovy. Jako první se slova ujal Jan Mrázek z Národní demokracie, který nás zároveň přivítal na události. Následně vystoupil Maik Müller se svým proslovem.

2019-5-19-3

Poté jsme společně vyrazili na pochod. Nutno pochválit účastníky za dodržování disciplíny, jelikož řada přibližně osmdesáti lidí dodržovala všechna pravidla a chování bylo velice dobré. I díky tomu nás občané města podporovali v našem konání. Pochod byl ukončen na nádraží u podniku Jáva, kde přišel na řadu kulturní program s hudbou a společnou večeří. Posezení zde mělo svou symboliku, jelikož právě v Jávě strávil Miloš svoji poslední noc.

2019-5-19-4

Celkově můžeme říci, že se akce podařila i přes drobné nedostatky. Na druhou stranu jsme poučeni do let dalších a určitě budeme pokračovat. Co bychom byli za komunitu, kdybychom zapomněli na naše padlé.

Miloš Reho - Nesmrtelný!

-red-

Proslovy:

Jan Mrázek

Maik Müller